O güne Hazır mıyız - Furkan KARACA 11/B

O güne Hazır mıyız - Furkan KARACA 11/B

"Sanma ey hâce ki senden zer ü sîm isterler, 
Yevme lâ yenfeu'da kalb-i selîm isterler."                     
Ruhi

İmtihan için geldiğimiz şu dünya misafirhanesi adeta bir maraton gibidir. Başlangıç ve bitiş noktaları bellidir. Atletler büyük bir gayretle bitiş noktasına ulaşmaya çalıştıkları gibi biz insanlar da verdiğimiz her nefesle hepimiz için mukadder olan sona yaklaşmaktayız. İyi bir gelecek için koşuştururken ömür sermayemizin de aynı hızla tükendiğinin farkında bile olmuyoruz bazen.  Farkında olsak da olmasak da bizim açımızdan ne zaman geleceği belli olmayan o güne doğru koşuyoruz. 
  O nasıl bir gün?   “O gün ne mal ne de evlat fayda vermez, Ancak Allah’a temiz bir kalple gidenler kurtulur.”1  O gün neler olacak? Nasıl bir gün olacak ki mal fayda vermeyecek?  Kur'an'da bir çok  yerde “O gün”den bahsediliyor, yani kıyamet gününden. Ve şöyle açıklanıyor: “(O gün) kulakları sağır eden o ses geldiğinde, kişi kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından kaçar”2 "O günde hiçbir mevlânın (dost, akraba) mevlâsına bir faydası olmaz."3
 Ve başka bir ayette: “Ne zaman ki o göz şimşek çakar, ay tutulur, güneş ve ay toplanır. İşte o gün insan, "kaçacak yer neresi?" der.”4      Bu ayetlerden o günün ne kadar şiddetli olduğunu anlamaktayız. Bir kişinin, bu dünyada en çok koruyucusu olan, onu dokuz ay karnında taşıyan, yedirip içiren, büyüten annesinden bile kaçacağı bir günün şiddetini varın siz düşünün. O gün bizi ancak selim bir kalp ile Allah’a gitmek kurtaracaktır.  İşte biz bunun için çalışmalıyız.  Buradan hareketle, Müslüman bu dünyayı bırakıp sadece ahiret için çalışmalıdır, kanaatine varmayalım. Müslüman daha çok çalışıp daha çok kazanmalı ki bunu  tasadduk etsin, sadaka-i cariye yapsın, aç olan Müslümanlara yardım etsin, açıkta olan muhacir kardeşlerine baksın. Çünkü o gün o kişinin annesinden kaçacağı gün bizi kurtaracak olan tam da işte bu amelleridir.   Bu dünya müminin tarlasıdır, burada yapılan amellerin karşılığı ahirette karşımıza çıkacaktır. Peki selim bir kalp sahibi ne demek? Selim bir kalp sahibi nasıl olunur?

Selim kalp, temiz kalp: şirke bulaşmamış, günahlarla kirlenmemiş kalptir. Her an Rabbiyle rabıta halinde olan, bedeni halkla ama ruhu Hak'la olan kalptir. Bir an bile olsa gaflete düşmemiş, hataya düştüğünde ise nasuh bir tevbeyle temizlenmiş kalptir.
  Öyleyse şimdi kalbimize bakalım. Amellerimizi gözden geçirelim.  Dinin direği olan namazı tam olarak kılabiliyor muyuz?  Elimizden ve dilimizden başkaları zarar görüyor mu?  Kardeşimiz açken tok yatıyor muyuz?  Dünyanın diğer bir köşesinde de olsa Müslüman kardeşimizin ayağına diken battığında biz bunu hissedebiliyor muyuz?  Ya hayır söyleyip ya da susuyor muyuz?  Menfaatle maneviyat arasında kaldığımızda maneviyatı tercih edebiliyor muyuz?  Müslüman kardeşimizin derdiyle dertlenebiliyor muyuz? 
 
 Bir videoda Filistin'de İsrail askerlerinin yakaladığı küçük bir kız çocuğu vardı. Şöyle sesleniyordu: “Ölünce sizi Allah’a şikayet edeceğim”  O çocuk eğer bizi Allah’a şikayet ederse vallahi kurtuluşumuz zordur. 
  İlk kıblemiz, Rasulullah’ın (s.a.v) miraca yükseldiği mekan, mescd-i aksa işgal altındayken, Filistin fatihi Selahattin Eyyübi’yi hatırlıyoruz: “Ey Aksa, sen işgal altındayken bana gülmek yakışmaz.” diyordu.   Ey kardeşim aynı tablo bugün de ortadayken ne yapıyoruz?  “O gün” de Rabbimiz neden emanetime sahip çıkmadınız derse ne olur halimiz?  “O gün” yaklaşıyor.   “O gün” kimine düğün; kimine “âh u vâh, eyvâh” günü olacaktır.  Cenab-ı Hak bu bilinçle “o gün”e hazırlanabilmeyi hepimize nasip etsin. Amin.  Selam ve dua ile.

1-Şuarâ 88-89          

2- Abese 80/33-35

3- Duhan 44/41        

4-Kıyamet 75/7-1

İçeriği Paylaşabilirsiniz:

Copyright © 2020 - Ömer Çam AİHL Kültür Portalı. Tüm Hakları Saklıdır.