İmanın Ham Hali - Yasin YILMAZ

İmanın Ham Hali - Yasin YILMAZ

Kardeşlerim, bu yazıda ele alacağım konu “Bizi cuma namazına götüren imanın, neden diğer vakit namazlarına götürmediği ” olacaktır. Bu sorunun iki şekilde açıklamasının olabileceği kanaatindeyim.  Birincisi; bizler, ya Müslümanlığı yeni kabul ettik, dolayısıyla günde beş vakit namaz kılmak ağır geliyor. Bunun için, bizler de alışana kadar haftada bir namaz kılıyoruz, cumaları. Ya da bizler, Müslüman kimliğimizden gittikçe uzaklaşıyor, ayrılıyoruz. Ağırlıklı olan, daha yaygın olan kanaat ikinci olandır maalesef, böyle gidersek cuma namazlarını da kılmayacağız.

Kardeşlerim, bize beş vakit namaz farz kılındı, namaz, beş vakit olarak farz kılındı. İlk Müslümanlar, sonraki Müslümanlar, bu emre uydu ve günde beş vakit namaz kılınmaya başlandı. Sonra şeytan ve şeytanın yaverleri tarafından kandırıldık, günde beş vakit, zamanla oldu üç vakit! Bazılarımız içinde haftada ne yazık ki bir vakit. (Cuma namazı).

Peki, bu hilelere niye kandık? Bunun nedeni zayıf imanımızdır.  Peki, kardeşlerim hiç düşündünüz mü, neden imanımız zayıf? Çok düşünmeyin. Zira cevap çok basit: İmanımız işlenmediği için zayıftır kardeşlerim.

Evet kardeşlerim, içimizde bir iman cevheri vardır, elhamdülillah. Ama bu cevher işlenmelidir kardeşlerim. İşlenmemiş cevherle ne yapılabilir ki? Ancak Cuma namazını kılabiliyoruz. Kardeşlerim, şunu unutmamak gerekir ki, maden ocağından yeni çıkarılmış ham bir demirden sizi korumasını bekleyemezsiniz; sizi koruması için, önce onu işlemeniz gerekir. Şekil vermeniz, kalkan yapıp kendinizi savunmalı, kılıç yapıp onunla apaçık düşmana saldırmalısınız. İşte iman cevheri de böyledir: Ham imanla sadece cumayı kılabiliyorsak, işlenmiş imanla beş vakit namazlarımızı kılabileceğiz inşallah.

Unutmayalım ki işlenen maden değer kazanır.

İçeriği Paylaşabilirsiniz:

Copyright © 2020 - Ömer Çam AİHL Kültür Portalı. Tüm Hakları Saklıdır.