Gününü Beşe Ayıranlar - M. Emin Özdilek

Gününü Beşe Ayıranlar - M. Emin Özdilek

Namaz beş vakittir. Müslüman gözünü sabah namazı ile açar, yatsı namazı ile kapatır. Bir gününü planlarken namaz önceliğidir onun.

Müslüman gününü namazına göre ayarlar, namazını gününe uydurmaz, uydurmamalıdır. Uyduranlar kayboldu gitti zamanın içinde. Gününü namazına göre ayarlayanlar ise hepimizin bildiği, çağımızda nesilleri maalesef tükenmekte olan örnek şahsiyetlerdir. Onlar ki kendi çağlarına ve kendinden sonraki çağlara örnek olan namaz kahramanlarıdır. (Allah onlardan razı olsun ve sayılarını artırsın İnşallah)

Kur’a-ı Kerim’in birçok ayetinde namazın, Müslümanın vazgeçilmezi olduğu Allah Teâlâ tarafından söylenmiştir. Örneğin Bakara suresinin 238. ayetinde Allah Teâlâ şöyle buyurmaktadır. “Namazlara ve orta namaza devam edin. Allah’a saygı ve bağlılık içinde namaz kılın.’’ Ayette geçen “orta namaz”ın, meşguliyetlerin fazla olduğu ikindi namazı olduğu hadislerle tespit edilmiştir.

Allah günü vakitlere ayırmış ve bizlere namazlara saygı ve bağlılık içinde devam edin diyorsa, biz Müslümanlar olarak nasıl namaza önem göstermeyiz, gün içerisindeki meşguliyetlerimizi, faaliyetlerimizi nasıl namaza göre ayarlayamayız? Hangi işimiz, meşguliyetimiz bizi hesap gününde namaz kılmamış olmaktan kurtarabilir!

Namaz beş vakittir, bunu hayatımıza geçirmemiz gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi sabah namazı ile başlayan günümüzü, yatsı namazı ile sonlandırırız. Peki, ya namazlarımızın dışında kalan vakitlerde? Müslümanlığımızı bir kenara mı bırakacağız? Yahut bazı istisnalar olabilir diye Mü’min yakışmayan davranışları, işleri mi yapacağız? Elbette ki hayır! Çünkü biz sadece namaz vaktinde camide müslüman değiliz, her anı dolu dolu yaşayan bir ömür müslümanız.

Namaz, insan hayatını düzene sokar, insanı kötülüklerden, çirkinliklerden, fenalıklardan ve azgın işlerden korur. Peki, eğer biz camide namazımızı kıldıktan sonra dışarıya attığımız ilk adımda telefonumuzdan bankadaki faizimizi kontrol ediyorsak, bu noktada namazımız hakkında bir sorgulama yapmamız gerekmez mi? Ayet de ortada yaptığımız da!    

Üstad Necip Fazıl ne güzel söylemiş: “İnsanlar ikiye ayrılır; vaktini beşe ayıranlar, vaktini boşa ayıranlar.” Bizler günümüzü beşe ayırıp dünyalık işlerimizi de ona göre ayarlamalıyız. Ama vaktimizi beşe ayırdıktan sonra da aradaki işlerimiz bir Müslümana yakışacak şekilde olmalıdır.

Beş vakit namazlarını kılan birini düşünün. O, namazlarından arta kalan vakitlerde yalan söyler, faize bulaşır, haram işler yaparsa namaz onu kurtaramamış, onu temizleyememiş olmaz mı? Burada suç namazda mı yoksa o adamda mı? Bizler namazlarımızı ciddiye alıp onu gereği gibi kılarsak göreceğiz ki o kıldığımız namazlar bizim dünyamıza da yansıyacaktır. O kıldığımız namazlar bizi temizleyecektir.

Namaz beş vakittir! Evet, günümüz sabah namazı ile başlar, yatsı namazı ile biter. Fakat unutmamamız gereken bir şey var ki, o da sağımızda ve solumuzdaki meleklerin, Kiramen Kâtibîn’in, sadece namaz vakitlerinde değil, her zaman bizim yanımızda olduğudur!

İçeriği Paylaşabilirsiniz:

Copyright © 2020 - Ömer Çam AİHL Kültür Portalı. Tüm Hakları Saklıdır.