Editörden - Avni ALTAŞ (Meslek Dersleri Öğretmeni)

Editörden - Avni ALTAŞ (Meslek Dersleri Öğretmeni)

Avni ALTAŞ (Editör)

Rahmân ve Rahîm olan Allah (c.c)’ın adıyla.

Yaratana, âlemde insanı başıboş bırakmayıp peygamberler gönderene hamdolsun.

Hamdolsun karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için, muhtevası gibi, lafzı da “mû’ciz”, “Kitab-ı Mübin”i, kulu ve Resulü Muhammed’e (sav) indirene.

Salâtü selâm olsun,bir gece kendisine Namaz verilene. Emaneti bihakkın ümmetine ulaştırana selam olsun.

Yola çıkmak, ama besmeleyle. Heybeyi doldurmak, helâl olanla. Yolda olmak, bir ömür, Resûl’ün izinde. Ve menzile varmak, inşallah, inayetiyle Rahman’ın.

Pendik Ömer Çam Anadolu İmam Hatip Lisesi Meslekî Tatbikat Kulübü olarak, ilk dergimiz “Ayneyn” ile huzurlarınızdayız.

Peki neden “Ayneyn”? Ehlince malumdur ki “Ayneyn”, iki göz anlamına gelmektedir. Peygamberimizin Cehennem dokunmayacak diye müjdelediği iki göz: Allah için yaş akıtan göz ve Allah yolunda nöbet tutan göz. Bir de Uhut’ta okçuların yerleştirildiği stratejik tepenin adıdır Ayneyn. Kısacası bu isim Allah ve Resûlü’ne sadakat nöbetimizin itirafı olacaktır. Rabbimiz, sabit-kadem eylesin inşallah.

Çıkaracağımız dergilerin bir kapak konusu olsun istedik. İlk sayımızın konusunun namaz olarak seçilmesi bizim için anlamlıydı. Zira madden her türlü tatmine ulaşmış bizlerin, ilahî bir “nefha”ya ihtiyacımız olduğu kesindir. Bu ilahi soluğun namazla yakalanabileceği, hatırlanabileceği kanaatine sahibiz. Zira namazsız bir hayat enkaza dönüşmüştür, farkında olalım ya da olmayalım. Dînî hayatın ayakta kalabilmesi, namazın ikamesiyle mümkün olacaktır. Ve namaz, ayaklarımızın kaymaması için bizim en büyük yardımcımızdır. Bizler, inşallah namazla yakalanan bu soluğu, toplumun tıkanmış damarlarına ulaştırma niyetindeyiz.

Bu ilk sayımızda birbirinden değerli iki büyüğümüz, kıymetli hocalarımız Prof. Dr. Mustafa AĞIRMAN ve Dr. Ebubekir SİFİL ile namaz konusunda yapılan röportajlar yer alıyor. Prof. Dr. Mustafa AĞIRMAN hocamızla yapılan röportajda, namazın, insanın yaratılıştan getirdiği özellikleriyle olan ilgisini; Müslüman şahsiyetinin ve İslam Toplumunun oluşumundaki namaz etkisini, bunun yanında İmam hatipli olmanın onurunu ve tabii ki sorumluluğunu okuyacağız. Dr. Ebubekir SİFİL hocamızla yapılan röportajda da, bir “ubudiyet arzı” anlamına gelen namazın, Peygamberimizin hayatındaki vazgeçilmezliğini, fahşaya ve münkere karşı engelleyiciliği gibi konuları bulacağız. Her satırı, tekrar tekrar dikkatle okunacak, altı çizilecek yazılar bunlar. Rabbim nasiplendirsin inşallah.

Ayrıca dergimizde okulumuz Meslek Dersleri Öğretmeni Sezgin ÇAKIR’ın yanı sıra öğrencilerimizin, o genç dimağlarından süzülen, profesyonel değil belki ama, son derece samimi, zevkle okuyacağımız birbirinden değerli namaz konulu yazı, şiir, resim, karikatür ve bulmacalarını göreceğiz.

Derginin bu haliyle elimize ulaşmasında emeği geçenlere; öncelikle röportaj taleplerimizi geri çevirmeyen saygıdeğer Prof. Dr. Mustafa AĞIRMAN ve Dr. Ebubekir SİFİL hocalarımıza, dergi çıkarma fikrini aşılayan ve her türlü maddi manevi desteği sağlayan Okul Müdürümüz Abdülaziz DUMAN’a, tashihte emeği geçen Mustafa AKMAN, Esra TAMER  ve Hamza KARA hocalarımıza ve yazılarıyla katkıda bulunan değerli öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Yeniden buluşmak niyetiyle Allah’a emanet olunuz.

İçeriği Paylaşabilirsiniz:

Copyright © 2020 - Ömer Çam AİHL Kültür Portalı. Tüm Hakları Saklıdır.