Cennete Giden Yol: Namaz - Ömer Faruk CENGİZ

Cennete Giden Yol: Namaz - Ömer Faruk CENGİZ

Namaz, Allah’ı noksan sıfatlarından uzak tutarak yüceltmek, ona yönelmek ve O’nun yüce huzurunda durmaktır. O’nun bizlere verdiği sayısız nimetlerin, sonsuz kudretini ve büyüklüğünü hatırlatan kapsamlı bir ibadettir. Namaz, İslam’ın beş esasından biri ve imandan sonra ibadetlerin en büyüğüdür.

Namazsız İslam olmaz. Namaz, İslam Dininin olmazsa olmazı ve en birincil amelî kuralıdır. Namazsız bir mü’min düşünülemez. Çünkü namaz hayatın sahibi olan Allah’ı hatırlamaktır. Bu da namaz olmadan mümkün değildir. Namazı terk eden bir Müslümanın çiğnemeyeceği başka bir emir, yapmayacağı başka bir kötülük yoktur. Namaz, iman ile küfür arasında mü’mini kötülüklerden ve çirkinliklerden alıkoyan en mühim engel ve Müslümanı Müslüman olmayandan ayıran en büyük özelliktir.

Namazın dinimizdeki yeri çok büyüktür. Zira kulun ahirette ilk sorguya çekileceği ibadeti namazdır. Beş vakit namaz mü’minin günahlarına keffaret, Allah’ın verdiklerine şükürdür. Allah Teâlâ, devamlı namaz kılanların, kurtuluşa ermiş müminler olduğunu söylemektedir. Devamlı kılınan namaz, mü’minin gıdası ve zırhıdır. İmanı besler ve korur. Namaz dertlere şifadır.

Nitekim namaz Allah’ın kullarına farz kıldığı ilk ibadettir. Unutulmamalıdır ki namazımız ne kadar mükemmel olursa hayatımız ve ahlakımız da o kadar mükemmel olur. “Kim namazını dosdoğru kılarsa, dininin direğini ayakta tutmuş olur. Kim de onu terk ederse dininin direğini yıkmış olur.” Kısacası namaz; dinin direği, müminin miracı ve cennetin anahtarıdır.

Gözümüzün nûru, gönlümüzün sürûru namazımızı, hayatımızın merkezine almalıyız. Bugün bizi en çok meşgul eden telefon, televizyon, internet gibi şeyler Alllah’ı hatırlamaktan bizleri alıkoymamalıdır. “Haydi Namaza, Haydi Kurtuluşa” nidasıyla çağrıldığımız namazımız, bütün Müslümanlar olarak yeniden dirilişimize vesile olsun!

İçeriği Paylaşabilirsiniz:

Copyright © 2020 - Ömer Çam AİHL Kültür Portalı. Tüm Hakları Saklıdır.