Allah'ın Tuttuğu Kul Ol - Murat Ateş

Allah'ın Tuttuğu Kul Ol - Murat Ateş

İnsanın özgürlüğü ile sorumluluğu arasında büyük bir ilişki vardır. Bir insanın sorumluluğu ile özgürlüğü birbiriyle çatışmaz. Yani insanın özgürlüğü, sorumluluğunun gereğini yapmasına mani değildir. Kişi, ben özgürüm, deyip de sorumluluğunun gereğini yerine getirmezse bu kabul edilemez. Nitekim bir insan, ben özgürüm, namaz kılmayacağım, diyemez. Çünkü insan, namaz kılmakla, ibadet etmekle sorumludur. Evet, kılıp kılmamakta özgürdür, ama sonucuna katlanmak şartıyla. Bunun için sorumluluğumuz, özgürlüğümüz oranındadır.

İnsan Allah’a kulluk ettiği, ibadet ettiği sürece özgürlüğü kısıtlanmış olmaz. Çünkü ibadetler, insanın hayatını düzene sokar. Esasen, ibadetlerle insan, bir taraftan Allah’a kulluk görevlerini yerine getirirken, diğer yandan da boş işlerin esaretinden kurtulmuş olur. Necip Fazıl Kısakürek şöyle diyor:

“Gel beri, kurtuluş ordusunun tuğu ol / Hürriyet mi dileğin, Allah’ın tuttuğu ol.”

Hayat boşluk kabul etmez. İnsan, Allah’a kulluk etmeyi kabul etmezse boş işlerin, arzularının, heveslerinin esiri olur. Televizyon başında, internet başında, cep telefonlarının başında nereye kadar? Bunlar boş işlerdir! Bunlara kafa yormak, bunlarla vakit öldürmek, insanı bedenen de ruhen de yorar. Bir rahatlık vermez. Maalesef, insanlar bunların boş olduğunu düşünmez, idrak etmez, kabul de etmez. Aslında biraz düşünseler ne kadar işe yaramaz işlerle uğraştıklarını ve onlara yönelip kendilerini tutkularının esiri yaptıklarını fark edeceklerdir.

İnsanlarda bir şeye, bir varlığa bağlanma, bağlı kalma, onu sevme ve onun için çalışma hissi vardır. Bu duygu, doğru yönlendirilmelidir. Bizim yönümüz Allah’adır. Namaz, Allah’a kul olmanın en bariz göstergesi, Allah’ın yanında olmanın ifadesidir. Yönü Allah olmayanın sonu ise, kula kulluk etmek olur. İnsanlara bağımlı kalır. İslam özgürlüktür, namaz huzurdur. Bizim özgürlüğümüz tam da namaz vaktinde başka işlerle uğraşıp, şeytanın esiri olduğumuzda biter.

İçeriği Paylaşabilirsiniz:

Copyright © 2020 - Ömer Çam AİHL Kültür Portalı. Tüm Hakları Saklıdır.