15 Temmuz ve Ümmet Bilinci - Muhammed Can Yalçın

Bu ülkedeki her mücahit, bu toprakların kendisi ve ümmeti için son kale olduğu konusunda hemfikirdi. İşte bu yüzden o gece her Müslüman ve şuur sahibi her insan kol kola cihat meydanındaydı.

Temmuz gecesi bu ümmet ve Türk halkı için bir dönüm noktasıydı. Tek vücut olmanın bir kez daha galip geldiği mücadele göstergesiydi. Tanklara, silahlara karşı dur demesini bilen birliğin azmi ve kararlılığı görülmüştü. Ezan sesiyle beraber harekete geçen, kenetlenen halk bir kez daha gazi olmuştu. O gece -verilen şehitlere ve gazilere baktığımızda- yediden yetmişe her ferdin insani mücadelesine tanık olduk. Mazlum insanların akıllarını kendi şeytani emellerine alet edip, hakkı batıl gösterdiler. 15 Temmuz gecesini mahşer gününe çevirmeyi hedeflediler. Bu hedeflerine ulaşma yolunda kendi kardeşlerinin kanını dökecek kadar gözleri karaydı. Ama her yangını söndüren bir kahraman vardır.

O gece sokağa dökülen her fert bu kahramanlık anlayışına sahipti. Ya galip gelip var olacaklardı ya da mağlup gelip yok olacaklardı. Mağlup geldiklerinde neler yaşayacaklarını bu devlet büyük bir zulüm ile öğrenmişti. Bu milletin zulmeuğraması demek sadece bu milletin değil bir ümmetinde zulme uğraması demekti. Bu şuurdaki herkes kanını son damlasına kadar feda etmek için sabaha kadar sokaklardaydı. Biliyorlardı ki mevcut akıl gidecek yerine şeytani üst akıl gelecek ve bu milleti yüzyıl öncesine kadar sürükleyecekti. Bu ülkedeki her mücahit, bu toprakların kendisi ve ümmeti için son kale olduğu konusunda hemfikirdi. İşte bu yüzden o gece her Müslüman ve şuur sahibi her insan kol kola cihat meydanındaydı. Her biri şehadet yolunda mermilere karşı göğüs gerdiler. O şeytani üst akıl, cihat yoluna adanmış şuurlara karşı hezimete uğrayacaklarının farkında değillerdi. Bu ümmet ve millet o gece bütün dünyaya örnek teşkil edecek şekilde hakkın gücünü göstermiş oldu. Verilen yüzlerce şehit, kazanılan binlerce gazilik makamı...

Bu millet ve bu ümmet böylesine bir zaferi asırlar boyu unutmayacak!

İçeriği Paylaşabilirsiniz:

Copyright © 2020 - Ömer Çam AİHL Kültür Portalı. Tüm Hakları Saklıdır.